Piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa Piątek III tygodnia okresu wielkanocnego

Akatyst - relacja

7 stycznia 2018 roku o godzinie 19.00 odbyło się pierwsze muzyczne nabożeństwo w naszej Wspólnocie Parafialnej. Koncert zadedykowano osobie Najświętszej Maryi Panny, którą dwa tysiące lat temu nawiedził Archanioł Gabriel. Maryja odpowiedziała wówczas „fiat”, to znaczy: „Tak, niech się stanie!” i od tego czasu zaczęły się dziać wielkie misteria naszej wiary. Narodzony Chrystus nieustannie wskazuje na swoją Matkę, której kult przepełnia chrześcijańskie świątynie.

Hymn liturgiczny na cześć Matki Bożej nosi nazwę  Akathistos i oznacza modlitwę w postawie stojącej. W Kościele wschodnim taki śpiew trwa czasami ponad dwie godziny. Nasz koncert składał się z 10 ikosów, czyli zwrotek pieśni pochwalnej, a wszystko przeplatane było komentarzami, utworami organowymi oraz sinfoniami orkiestry. Nastrój był uroczysty oraz patetyczny, jak przystało na hymn ku chwale Bogarodzicy. Kościół wypełniony był po brzegi przez parafian oraz wiernych z innych kościołów.

Wystąpiły połączone chóry szczecińskie z parafii Najświętszego Odkupiciela w Szczecinie oraz Matki Bożej Jasnogórskiej na Wzgórzu Hetmańskim, a także muzycy z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Sedinum Chamber Orchestra. Całość poprowadził kantor Emil Michorzewski.

Drukuj cofnij odsłon: 1700 aktualizowano: 2018-01-16 20:39 Do góry