Historia parafii
Krótki rys historyczny parafii pw. Świętej Rodziny
Parafia pw. Świętej Rodziny jest jedną z najstarszych parafii miasta. Katolicyzm w Szczecinie został wyparty przez reformację w połowie XVI w. Następnie dopiero pod koniec XVIII w. do Szczecina wracają duszpasterze katoliccy, wpierw dla wojskowych i przybyszów a w końcu dla miejscowych katolików. W drugiej połowie XIX w. do Szczecina przybywają Siostry Boromeuszki.
Prowadzą one w Szczecinie sierociniec i szpital. W 1871 r. dostają działkę przy obecnej alei Wyzwolenia. Tam rozbudowują się i w 1911 r. rozpoczynają budowę kościoła katolickiego pw. Świętej Rodziny. W 1913 r. zostaje erygowana lokalia przy tymże kościele, co oznacza samodzielne duszpasterstwo.
W 1919 r. kard. Bertram z Wrocławia konsekrował kościół pw. św. Rodziny w Szczecinie. W dniu 1 lipca 1936 r. została erygowana kuratia, której zostały określone ścisłe granice, obejmujące północno-zachodnią część Szczecina. W czasie wojny przy szpitalu Sióstr Boromeuszek mieszkał ks. dr Carl Lampert, jeden ze szczecińskich męczenników II wojny światowej. Ostatnim proboszczem okresu niemieckiego był ks. Karl Zinke. Kościół podczas działań wojennych został spalony.
Po zajęciu Szczecina przez władze polskie, ks. Kazimierz Świetliński TChr organizował duszpasterstwo dla ludności polskiej. Wpierw przygotował do kultu i poświęcił kościół pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w parafii św. Jana Chrzciciela. W miesiąc później zorganizował parafię Świętej Rodziny. Ze względu na zniszczenie kościoła pw. Świętej Rodziny, dla parafii erygowanej w 1936 r., jako kościół parafialny, 22 lipca 1945 r. poświęcił poewangelicki zbór świętego Krzyża jako kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.
Kościół parafialny przez długie lata był prokatedrą. Dnia 16 września 1945 r. w kościele odbył się ingres administratora Administratury Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej. Pierwszym administratorem parafii był ks. Kazimierz Świetliński. W 1946 r. administratorem został ks. Wacław Perz TChr. Przez kolejne lata proboszczami byli: ks. Tadeusz Załuczkowski, ks. Andrzej Czechowicz, ks. Zygmunt Szelążek, ks. Wenancjusz Borowicz, ks. Józef Cyrulik, ks. Jan Szczepańczyk, ks. Czesław Sampławski, ks. Ireneusz Antkowiak. Obecnie proboszczem jest ks. kan. dr Krzysztof Cichal.
Z historią parafii związane są także żeńskie zakony i zgromadzenia zakonne. W latach przedwojennych i wojennych przy parafii posługiwały Siostry Boromeuszki prowadząc szpital i sierociniec. Po wojnie, w 1946 r., do parafii przybyły Siostry Służebniczki Starowiejskie, które pomagają w duszpasterstwie parafialnym. Pod koniec lat czterdziestych na terenie parafii znajdował się klasztor Mniszek Kamedułek oraz dom zakonny Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, jednak siostry te krótko przebywały na terenie parafii. W latach 1972-1992 na terenie parafii posługiwały w rezydencji biskupiej Siostry Służebniczki Śląskie. Obecnie na terenie parafii posługują jeszcze Siostry Uczennice Krzyża, Siostry Służki NMP i Siostry Jezusa Miłosiernego w domach biskupich.