Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. imieniny: Hugona, Piotra, Roberty Poniedziałek V tygodnia okresu wielkanocnego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Katarzyny Sieneńskiej

Informacja o oszustach telefonicznych !

Oszuści wykorzystują naszą skłonność do oddzwaniania na nieodebrane połączenia. Te zazwyczaj pojawiają się w godzinach wieczornych albo nocnych. Są bardzo krótkie. Oszuści liczą, że użytkownik danego numeru oddzwoni z samego rana, generując przy tym wysoką opłatę. Jak informuje UKE, po oddzwonieniu połączenie nierzadko jest celowo przedłużane. Słyszymy dźwięk rozłączenia, ale dopóki sami nie naciśniemy czerwonej słuchawki, połączenie nadal trwa, a operator nalicza wysokie opłaty.
Oszuści najczęściej dzwonią z Wybrzeża Kości Słoniowej (225) i Republiki Konga (243), ale pojawiają się także połączenia z Senegalu (221) czy Sierra Leone (232). Numery kierunkowe tych państw są bardzo podobne do numerów kierunkowych np. do Warszawy (22) czy Płocka (24), co ma zmylić użytkownika.
UKE zwraca uwagę, że ostatnio pojawiają się także numery przypominające polskie numery komórkowe, np. (703 XXX XXX), które wykorzystują ten sam mechanizm oszukiwania abonentów.
Prezes UKE zaznacza, że jeżeli oddzwoniliśmy na te numery, to operator ma prawo obciążyć nas kosztami takiego połączenia.

Drukuj cofnij odsłon: 791 utworzono : 2016-01-17 14:51 Do góry