Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa IV Niedziela okresu wielkanocnego | Wspomnienie dowolne Św. Piotra Chanela, św. Ludwika Marii Grignion de Monfort

Aktualności

V Niedziela Wielkiego Postu - ogłoszenia duszpasterskie - 29.03.2020 r.

1. Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko - Kamieński udziela dyspensy do dnia, 19 kwietnia br. od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla wszystkich wiernych całej Archidiecezji oraz przebywających na jej terenie, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej poprzez telewizję, radio lub Internet, a dla osób będących w dyspozycji duchowej (stan łaski uświęcającej lub szczery żal za grzechy, połączony z postanowieniem naprawy życia wg zasad wiary świętej) także z duchową Komunią św. Odnośnie do Komunii duchowej Ojciec Święty Jan Paweł II wspomina zachętę św. Teresy od Jezusa: Kiedy nie przystępujecie do Komunii (sakramentalnej) i nie uczestniczycie we Mszy św.(w kościele) najbardziej korzystną praktyką jest Komunia duchowa(…). Dzięki niej obficie jesteście naznaczeni miłością naszego Pana”. Ważne by w sercu wzbudzić pragnienie przyjęcia Chrystusa w Eucharystii.

2. Ze względu na epidemię ponawiamy usilną prośbę „zostańcie w domach”. Wirus jest bardzo groźny dla zdrowia i życia ludzkiego. Przestrzegajmy wszelkie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Teraz walczymy o zdrowie i życie! Dlatego serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w Liturgii Mszy Świętej niedzielnej oraz w nabożeństwach i rekolekcjach transmitowanych przez telewizję, radio lub Internet. W tym czasie zachowujemy postawy takie same jak na Mszy Świętej w kościele. Ubierzmy się również tak jak do kościoła.

3. Ponieważ w kościele może przebywać do 5 osób, prosimy aby Gorzkie Żale i Drogę Krzyżową odmówić prywatnie w swoich domach.

4. W czwartek, 2 kwietnia przypada 15. r. śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Tego dnia, w swoich domach, ofiarujmy modlitwę do Bożego Miłosierdzia za przyczyną św. Jana Pawła II w intencjach: Papieża Franciszka, Kościoła Powszechnego, chorych, personelu medycznego, służb państwowych i wolontariuszy pomagających w walce z epidemią oraz o uwolnienie świata od epidemii koronawirusa.

5. W pierwsza sobotę miesiąca odmówmy modlitwę różańcową z intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi.

6. Chorych odwiedzamy tylko w przypadku zagrożenia życia.

7. W niedzielę, 5 kwietnia przypada Niedziela Palmowa. Przeżywać ją będziemy w duchu pokory i wiary uczestnicząc w Świętej Liturgii transmitowanej przez telewizję, radio lub Internet.

8. Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne będziemy przeżywać również bez fizycznej obecności w kościele.

9. Sakrament pokuty i pojednania. Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960-961) wskazuje, że w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania z Bogiem. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. Katechizm Kościoła Katolickiego nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.
W związku z tym w parafii nie będzie spowiedzi św. w zwyczajnej formie. Jednak w sytuacjach wyjątkowych, będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą, ze szczególnym zachowaniem przepisów sanitarnych z racji panujące epidemii.
10. Komunia święta: W wykładni trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą”) Konferencja Episkopatu Polski ustaliła (1985 r.) że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. W tym roku przypada to w niedzielę, 7 czerwca. Ze względu na zaistniałą sytuację usilnie zachęcam wiernych do korzystania z Komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego.

11. Dzieci uczestniczące we Mszach Świętych w pierwsze piątki miesiąca, także prosimy o przyjmowanie Komunii duchowej. Rodziców i katechetów , którzy prowadzą lekcję katechezy poprzez Internet, prosimy o zachęcenie dzieci do modlitwy szczególnie w te dni.

12. Kościół, jest dostępny dla wiernych przez cały dzień. Msze Święte są sprawowane o godz.: 7.00, 8.00 i 18.00. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja indywidualna, codziennie od godz. 16.00 do 18.00. Na zakończenie adoracji błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

13. Przypominamy, że ROZPORZĄDZENIEM RZĄDU RP od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. we Mszy Świętej lub w nabożeństwach może uczestniczyć do 5 osób.

14. Propozycje transmisji Mszy Świętych i nabożeństw wielkopostnych są w załączniku.

15. Informujemy, że niezależnie od dokładnego mycia rąk przed Mszą Świętą w zakrystii, księża przed rozdawaniem Komunii świętej zawsze przy ołtarzu jeszcze dodatkowo dezynfekują dłonie specjalnym płynem, który stoi na stoliku w prezbiterium. Zachęcamy aby wierni wchodzący do kościoła skorzystali ze środka do dezynfekcji rąk, który jest na stoliku obok półek z prasą katolicką.
16. Ceremonia pogrzebowa ograniczona jest tylko do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona po ustaniu epidemii.

17. W modlitwach codziennych pamiętajmy o chorych, personelu medycznym, wolontariuszach, służbach sanitarnych, państwowych , pracownikach sklepów, transportu i pomagających w walce z epidemią Pamiętajmy także o sobie nawzajem..

18. Tygodnik „Niedziela” jest dostępny codziennie na stolikach z prasą. Natomiast redakcja „Gościa Niedzielnego” - wstrzymał druk swojego tygodnika.

19. Ten szczególny czas, który przezywamy jest szansą duchową dla wszystkich, by pogłębić swoje życie duchowe poprzez regularną i spokojną modlitwę, medytację, studium Pisma Świętego, lekturę dobrej książki, ale także rozmowy rodzinne itp. Dostępne są i pomocne w tej kwestii wielorakie materiały, także obecne w Internecie. Warto przywrócić praktykę zwyczajnego rytm chrześcijańskiego dnia, od porannego pacierza, poprzez południową modlitwę Anioł Pański, Koronkę w Godzinie Miłosierdzia Bożego, a także wieczorny pacierz, w polskich warunkach najlepiej kończony Apelem Jasnogórskim. Poza tym różaniec, odpowiednie litanie, a także wiele innych praktyk pobożnych, z wielkopostnymi nabożeństwami Gorzkich Żali oraz Drogi Krzyżowej, prywatnie w domu śpiewanymi lub recytowanymi. Warto pomyśleć o domowym miejscu modlitwy, jak ołtarzyk domowy, ze świecą, z krzyżem lub figurką Matki Bożej, obrazem Świętego itp.

20. Jako Wasi kapłani codziennie o godz. 20.30 - łączymy się z Wami modlitwą różańcową, tak aby o godz. 21.00 uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim transmitowanym codziennie przez TV Trwam z kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

21. Serdecznie dziękujemy Parafianom i Przyjaciołom za wszelkie gesty życzliwości i troski o nas kapłanów i parafię. Jest to bardzo trudny czas dla wszystkich ludzi. Szczególnie teraz ufajmy Opatrzności Bożej i Matce Bożej Królowej Świata.

22. Niech z ludzkich serc częściej płynie modlitwa przebłagania i pokorna prośba do Boga Wszechmocnego o ocalenie ludzi przed epidemią w kraju i na świecie.

Z błogosławieństwem Bożym dla wszystkich mieszkańców oraz przyjaciół Parafii p.w. Świętej Rodziny w Szczecinie,


ks. Krzysztof Cichal - proboszcz

Drukuj cofnij odsłon: 770 aktualizowano: 2020-04-04 18:05 Do góry
design szczecin, projektowanie stron internetowych Parafia rzymskokatolicka pw. Świętej Rodziny w Szczecinie ul. Królowej Korony Polskiej 28 | 70-485 Szczecin | tel. 091 423-70-70

© 2024 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone